Littelfuse V481DB40
V481DB40 picture photo
Mfg. Part Number
V481DB40
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 670V 40KA BLADE ENCASED
Datasheet Download
V481DB40.pdf
Availability of V481DB40
QUANTITY
V481DB40 Order Process
Ship out your order
Specifications of V481DB40
Internal Part NumberEIS-V481DB40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesDB
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)675V
Varistor Voltage (Typ)750V
Varistor Voltage (Max)825V
Current - Surge40kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts480VAC
Maximum DC Volts640VDC
Energy650J
Package / CaseBlade Type, Encased
Mounting TypeChassis Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V481DB40
Related LinksV481, V481DB40 Datasheet, Littelfuse Distributor
V481DB40 Details Description
Related parts for V481DB40
CAP CER 330PF 630V C0G 1206 datasheet.pdf
CORD BANANA PLUG PATCH 48" RED datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
3M 4905 VHB 3/4" X 2" - 5/PACK datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
SSD 2.5" SATA 8GB PE SLC IND datasheet.pdf