Vicor Corporation V48A12C500B2
V48A12C500B2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A12C500B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V48A12C500B2.pdf
Availability of V48A12C500B2
QUANTITY
V48A12C500B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A12C500B2
Internal Part NumberEIS-V48A12C500B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A12C500B2
Related LinksV48A12, V48A12C500B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A12C500B2 Details Description
Related parts for V48A12C500B2
RES 2K OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO214AA datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 70POS .050" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.1A SYNC 8DFN datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 550MA 565 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 24POS DL ROW T/H datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 10A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 480MA 1.27 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
22 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
FUSE BOARD 630MA 300VAC RADIAL datasheet.pdf