Vicor Corporation V48A12E500BL3
V48A12E500BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A12E500BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V48A12E500BL3.pdf
Availability of V48A12E500BL3
QUANTITY
V48A12E500BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A12E500BL3
Internal Part NumberEIS-V48A12E500BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A12E500BL3
Related LinksV48A12, V48A12E500BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A12E500BL3 Details Description
Related parts for V48A12E500BL3
IDC CABLE - MKC24K/MC24M/MKC24K datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
IC XPHASE3 CONTROL 32-MLPQ datasheet.pdf
CAP MICA 750PF 1% 500V 2220 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf