Vicor Corporation V48A12E500BS2
V48A12E500BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A12E500BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V48A12E500BS2.pdf
Availability of V48A12E500BS2
QUANTITY
V48A12E500BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A12E500BS2
Internal Part NumberEIS-V48A12E500BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A12E500BS2
Related LinksV48A12, V48A12E500BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A12E500BS2 Details Description
Related parts for V48A12E500BS2
DIODE GEN PURP 800V 20A D2PAK datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 1PL RED QC 2.5 PNL datasheet.pdf
ADD-A-RACK ECONOMIZER NON VENT datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
ESD HANDLER 12X8-1/8X2-3/4 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 25POS .3M datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V 20% BX 1812 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL HIGH 25PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf