Vicor Corporation V48A12T500B2
V48A12T500B2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A12T500B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V48A12T500B2.pdf
Availability of V48A12T500B2
QUANTITY
V48A12T500B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A12T500B2
Internal Part NumberEIS-V48A12T500B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A12T500B2
Related LinksV48A12, V48A12T500B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A12T500B2 Details Description
Related parts for V48A12T500B2
LED MINI PANEL IND AMB 8V 22"LD datasheet.pdf
CABLE 3COND 6AWG BLACK 2000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN CRIMP datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf