Vicor Corporation V48A15C500BG2
V48A15C500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A15C500BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V48A15C500BG2.pdf
Availability of V48A15C500BG2
QUANTITY
V48A15C500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A15C500BG2
Internal Part NumberEIS-V48A15C500BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A15C500BG2
Related LinksV48A15, V48A15C500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A15C500BG2 Details Description
Related parts for V48A15C500BG2
IC FPGA 352 I/O 432MBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VIDEO AMP RR-OUT HS 8-MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8.9A 8-SOIC datasheet.pdf
500VAC T D MIDGET 6.25A W TABS datasheet.pdf