Vicor Corporation V48A15C500BS
V48A15C500BS picture photo
Mfg. Part Number
V48A15C500BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V48A15C500BS.pdf
Availability of V48A15C500BS
QUANTITY
V48A15C500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A15C500BS
Internal Part NumberEIS-V48A15C500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A15C500BS
Related LinksV48A15, V48A15C500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A15C500BS Details Description
Related parts for V48A15C500BS
RES SMD 9.09KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1000 OHM 50MA 0603 datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
MOSFET N CH 100V 25A DPAK datasheet.pdf
CABLE STR 4POS FEMALE/FEMALE 6M datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FRAM 28TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW DO35 datasheet.pdf