Vicor Corporation V48A15H500BF2
V48A15H500BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A15H500BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V48A15H500BF2.pdf
Availability of V48A15H500BF2
QUANTITY
V48A15H500BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A15H500BF2
Internal Part NumberEIS-V48A15H500BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A15H500BF2
Related LinksV48A15, V48A15H500BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A15H500BF2 Details Description
Related parts for V48A15H500BF2
CONN HSG PLUG 56POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 12VOUT 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC PLAD datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf