Vicor Corporation V48A15H500BL3
V48A15H500BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A15H500BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V48A15H500BL3.pdf
Availability of V48A15H500BL3
QUANTITY
V48A15H500BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A15H500BL3
Internal Part NumberEIS-V48A15H500BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A15H500BL3
Related LinksV48A15, V48A15H500BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A15H500BL3 Details Description
Related parts for V48A15H500BL3
RES SMD 4.87KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SW DIP TRISTATE 9 POS UNSEAL 24V datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR L6566B datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2413 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP MICA 13PF 5% 500V SMD datasheet.pdf