Vicor Corporation V48A15T500BS3
V48A15T500BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A15T500BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V48A15T500BS3.pdf
Availability of V48A15T500BS3
QUANTITY
V48A15T500BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A15T500BS3
Internal Part NumberEIS-V48A15T500BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A15T500BS3
Related LinksV48A15, V48A15T500BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A15T500BS3 Details Description
Related parts for V48A15T500BS3
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 1.58V SOT23-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC AXIAL datasheet.pdf
60704-11 TOOLING WASHER datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 255MA 5.2 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 24W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf