Vicor Corporation V48A24M500B2
V48A24M500B2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A24M500B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V48A24M500B2.pdf
Availability of V48A24M500B2
QUANTITY
V48A24M500B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A24M500B2
Internal Part NumberEIS-V48A24M500B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A24M500B2
Related LinksV48A24, V48A24M500B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A24M500B2 Details Description
Related parts for V48A24M500B2
RES SMD 15.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 90V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 14VC SOT25 datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
POWER CORD 240VAC CHARGER UNIV datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
IC MCU 128K FLASH 256K RAM 56QFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf