Vicor Corporation V48A24M500BG3
V48A24M500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A24M500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V48A24M500BG3.pdf
Availability of V48A24M500BG3
QUANTITY
V48A24M500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A24M500BG3
Internal Part NumberEIS-V48A24M500BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A24M500BG3
Related LinksV48A24, V48A24M500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A24M500BG3 Details Description
Related parts for V48A24M500BG3
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-5 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND ORANGE datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 5CSP datasheet.pdf
DATA LOGGING KIT FOR T7001 KIT datasheet.pdf
1 MM PC BOARD SOCKET datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 3.47A 45 MOHM TH datasheet.pdf
TXRX DWDM 100GHZ APD XFP datasheet.pdf