Vicor Corporation V48A24M500BS2
V48A24M500BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A24M500BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V48A24M500BS2.pdf
Availability of V48A24M500BS2
QUANTITY
V48A24M500BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A24M500BS2
Internal Part NumberEIS-V48A24M500BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A24M500BS2
Related LinksV48A24, V48A24M500BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A24M500BS2 Details Description
Related parts for V48A24M500BS2
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A TO263-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TRANSDCR VOTAGE DC 0-0.01VDC IN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 437 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RHT-1751 HAND TOOL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf