Vicor Corporation V48A24T500B3
V48A24T500B3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A24T500B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V48A24T500B3.pdf
Availability of V48A24T500B3
QUANTITY
V48A24T500B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A24T500B3
Internal Part NumberEIS-V48A24T500B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A24T500B3
Related LinksV48A24, V48A24T500B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A24T500B3 Details Description
Related parts for V48A24T500B3
HEATSINK CPU 40.6MM SQ H=.525" datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 1MSPS 48-VQFN datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER ADJ 12-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 8V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf