Vicor Corporation V48A24T500BN3
V48A24T500BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A24T500BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V48A24T500BN3.pdf
Availability of V48A24T500BN3
QUANTITY
V48A24T500BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A24T500BN3
Internal Part NumberEIS-V48A24T500BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A24T500BN3
Related LinksV48A24, V48A24T500BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A24T500BN3 Details Description
Related parts for V48A24T500BN3
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 200PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM TSOT23-8 datasheet.pdf
CABLE STR 4POS MALE-FEMALE 2M datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
D SUB SIDE ENTRY MET.HOOD 25POLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS SKT JAM NUT datasheet.pdf