Vicor Corporation V48A28H500B3
V48A28H500B3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A28H500B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V48A28H500B3.pdf
Availability of V48A28H500B3
QUANTITY
V48A28H500B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A28H500B3
Internal Part NumberEIS-V48A28H500B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A28H500B3
Related LinksV48A28, V48A28H500B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A28H500B3 Details Description
Related parts for V48A28H500B3
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG CMOS TRI ST 50PPM datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT PVC ADH LTGRY 3" datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 30POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 106K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf