Vicor Corporation V48A28T500BL
V48A28T500BL picture photo
Mfg. Part Number
V48A28T500BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V48A28T500BL.pdf
Availability of V48A28T500BL
QUANTITY
V48A28T500BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A28T500BL
Internal Part NumberEIS-V48A28T500BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A28T500BL
Related LinksV48A28, V48A28T500BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A28T500BL Details Description
Related parts for V48A28T500BL
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
IC MPU Z180 10MHZ 64DIP datasheet.pdf