Vicor Corporation V48A28T500BN2
V48A28T500BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A28T500BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V48A28T500BN2.pdf
Availability of V48A28T500BN2
QUANTITY
V48A28T500BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A28T500BN2
Internal Part NumberEIS-V48A28T500BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A28T500BN2
Related LinksV48A28, V48A28T500BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A28T500BN2 Details Description
Related parts for V48A28T500BN2
AC/DC CONVERTER 3.3V 5V 12V 150W datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.15A SOT-346 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 60POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 450V 50.4W TO220F datasheet.pdf
RES SMD 36.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
H48-2 SHEET 150X150X0.5MM datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf