Vicor Corporation V48A36C500B2
V48A36C500B2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A36C500B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V48A36C500B2.pdf
Availability of V48A36C500B2
QUANTITY
V48A36C500B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A36C500B2
Internal Part NumberEIS-V48A36C500B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A36C500B2
Related LinksV48A36, V48A36C500B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A36C500B2 Details Description
Related parts for V48A36C500B2
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 82 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 250VAC RAD datasheet.pdf
ENCLOSED SWES E6TOP PLUNGER datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 10SKT CRIMP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.4V 3A 15W datasheet.pdf
1-3/4" EXT CORNER 1" BEND RCWY W datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 1A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.22UF RADIAL datasheet.pdf