Vicor Corporation V48A36C500BL3
V48A36C500BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A36C500BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V48A36C500BL3.pdf
Availability of V48A36C500BL3
QUANTITY
V48A36C500BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A36C500BL3
Internal Part NumberEIS-V48A36C500BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A36C500BL3
Related LinksV48A36, V48A36C500BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A36C500BL3 Details Description
Related parts for V48A36C500BL3
IC REG SWTCHD CAP INV 50MA 6TSOP datasheet.pdf
IC PLL CLOCK DRIVER 1.8V 52-BGA datasheet.pdf
CONN OSP JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
FRAME GROMMET SPLIT ELASTMR GRAY datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE MOUSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SKY13276 datasheet.pdf
RES 1.38K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 635MA 110 MOHM datasheet.pdf