Vicor Corporation V48A36C500BN3
V48A36C500BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A36C500BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V48A36C500BN3.pdf
Availability of V48A36C500BN3
QUANTITY
V48A36C500BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A36C500BN3
Internal Part NumberEIS-V48A36C500BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A36C500BN3
Related LinksV48A36, V48A36C500BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A36C500BN3 Details Description
Related parts for V48A36C500BN3
RES SMD 23.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf