Vicor Corporation V48A36H500BG3
V48A36H500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A36H500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V48A36H500BG3.pdf
Availability of V48A36H500BG3
QUANTITY
V48A36H500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A36H500BG3
Internal Part NumberEIS-V48A36H500BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A36H500BG3
Related LinksV48A36, V48A36H500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A36H500BG3 Details Description
Related parts for V48A36H500BG3
PCB COPPER CLAD 18 X 18" 1 SIDE datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 34POS datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T5 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 7POS datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 25.002MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
RELAY SSR 400 V datasheet.pdf