Vicor Corporation V48A36M500BF
V48A36M500BF picture photo
Mfg. Part Number
V48A36M500BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V48A36M500BF.pdf
Availability of V48A36M500BF
QUANTITY
V48A36M500BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A36M500BF
Internal Part NumberEIS-V48A36M500BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A36M500BF
Related LinksV48A36, V48A36M500BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A36M500BF Details Description
Related parts for V48A36M500BF
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 10COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 63V AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 100K OHM 6SIP datasheet.pdf