Vicor Corporation V48A36M500BF2
V48A36M500BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A36M500BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V48A36M500BF2.pdf
Availability of V48A36M500BF2
QUANTITY
V48A36M500BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A36M500BF2
Internal Part NumberEIS-V48A36M500BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A36M500BF2
Related LinksV48A36, V48A36M500BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A36M500BF2 Details Description
Related parts for V48A36M500BF2
IC TXRX RS232 230KPBS 20-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
COUNTER LCD 7 CHAR PANEL MOUNT datasheet.pdf
CRIMP CONTACT SOCKET 18AWG datasheet.pdf
CABLE FLT FLX 1.18" 0.50MM 39POS datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 24AWG 500' datasheet.pdf
TERMINAL MARKER WS 10/15 MC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.6MM PITCH datasheet.pdf