Vicor Corporation V48A36M500BL3
V48A36M500BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A36M500BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V48A36M500BL3.pdf
Availability of V48A36M500BL3
QUANTITY
V48A36M500BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A36M500BL3
Internal Part NumberEIS-V48A36M500BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A36M500BL3
Related LinksV48A36, V48A36M500BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A36M500BL3 Details Description
Related parts for V48A36M500BL3
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC BUFFER PLL 3.3V ZD 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 40WQFN datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf