Vicor Corporation V48A3V3E264BL3
V48A3V3E264BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A3V3E264BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V48A3V3E264BL3.pdf
Availability of V48A3V3E264BL3
QUANTITY
V48A3V3E264BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A3V3E264BL3
Internal Part NumberEIS-V48A3V3E264BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A3V3E264BL3
Related LinksV48A3V3, V48A3V3E264BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A3V3E264BL3 Details Description
Related parts for V48A3V3E264BL3
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf