Vicor Corporation V48A3V3T264BG3
V48A3V3T264BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A3V3T264BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V48A3V3T264BG3.pdf
Availability of V48A3V3T264BG3
QUANTITY
V48A3V3T264BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A3V3T264BG3
Internal Part NumberEIS-V48A3V3T264BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A3V3T264BG3
Related LinksV48A3V3, V48A3V3T264BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A3V3T264BG3 Details Description
Related parts for V48A3V3T264BG3
IC AMP LIMITING 16TQFN datasheet.pdf
TUBE EXTENSION 1/8"BSP 250MM datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD datasheet.pdf