Vicor Corporation V48A3V3T264BN
V48A3V3T264BN picture photo
Mfg. Part Number
V48A3V3T264BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V48A3V3T264BN.pdf
Availability of V48A3V3T264BN
QUANTITY
V48A3V3T264BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A3V3T264BN
Internal Part NumberEIS-V48A3V3T264BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A3V3T264BN
Related LinksV48A3V, V48A3V3T264BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A3V3T264BN Details Description
Related parts for V48A3V3T264BN
IC MOTOR CONTROLLER PAR 10MSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 2.1A TO277A datasheet.pdf
LED ASSY VERT 3MM YLW 585NM datasheet.pdf
SPRING RETAINER datasheet.pdf
LED T3 1/4 BAY WHT DIFF 28VAC/DC datasheet.pdf
DIA 6.5MM 4MM M8 3P PNP NO datasheet.pdf
CAP FILM 0.022 UF 10% 400VDC datasheet.pdf