Vicor Corporation V48A3V3T264BS2
V48A3V3T264BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48A3V3T264BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V48A3V3T264BS2.pdf
Availability of V48A3V3T264BS2
QUANTITY
V48A3V3T264BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A3V3T264BS2
Internal Part NumberEIS-V48A3V3T264BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A3V3T264BS2
Related LinksV48A3V3, V48A3V3T264BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A3V3T264BS2 Details Description
Related parts for V48A3V3T264BS2
CAP CER 10PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP MICA 160PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1% RADIAL datasheet.pdf
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 1MM SMD AU datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
DFN-10 STENCIL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 11A TO220SIS-3 datasheet.pdf