Vicor Corporation V48A48C500BF
V48A48C500BF picture photo
Mfg. Part Number
V48A48C500BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V48A48C500BF.pdf
Availability of V48A48C500BF
QUANTITY
V48A48C500BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A48C500BF
Internal Part NumberEIS-V48A48C500BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.7%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A48C500BF
Related LinksV48A48, V48A48C500BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A48C500BF Details Description
Related parts for V48A48C500BF
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X23X49.3 BE/GY datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CARDEDGE 40POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC POT DGTL 1TIME PROGR 8-UMAX datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 800V 750A datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN CONTACT SOCKET 22-24AWG FFC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf