Vicor Corporation V48A48E500B3
V48A48E500B3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A48E500B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V48A48E500B3.pdf
Availability of V48A48E500B3
QUANTITY
V48A48E500B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A48E500B3
Internal Part NumberEIS-V48A48E500B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.7%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A48E500B3
Related LinksV48A48, V48A48E500B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A48E500B3 Details Description
Related parts for V48A48E500B3
DIGITAL NOISE FILTER 25MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DEKAFIX 5 BLANK VLT 50/CD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC DIFF LINE DVR/RCVR HS SOT23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 45NS 48VFBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf