Vicor Corporation V48A48E500BG
V48A48E500BG picture photo
Mfg. Part Number
V48A48E500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V48A48E500BG.pdf
Availability of V48A48E500BG
QUANTITY
V48A48E500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A48E500BG
Internal Part NumberEIS-V48A48E500BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.7%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A48E500BG
Related LinksV48A48, V48A48E500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A48E500BG Details Description
Related parts for V48A48E500BG
IC PROM SER C-TEMP 3.3V 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 30POS 0.156 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf