Vicor Corporation V48A48E500BG3
V48A48E500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A48E500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V48A48E500BG3.pdf
Availability of V48A48E500BG3
QUANTITY
V48A48E500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A48E500BG3
Internal Part NumberEIS-V48A48E500BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.7%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A48E500BG3
Related LinksV48A48, V48A48E500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A48E500BG3 Details Description
Related parts for V48A48E500BG3
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 250V X7R 1825 datasheet.pdf
IC COMP ULP R-R INPUT SOT23-5 datasheet.pdf
IC FPGA 178 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 410MW SOD123 datasheet.pdf
IC PTIC TUNABLE 1.2PF WLCSP datasheet.pdf