Vicor Corporation V48A5C400BG
V48A5C400BG picture photo
Mfg. Part Number
V48A5C400BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V48A5C400BG.pdf
Availability of V48A5C400BG
QUANTITY
V48A5C400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A5C400BG
Internal Part NumberEIS-V48A5C400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A5C400BG
Related LinksV48A5, V48A5C400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A5C400BG Details Description
Related parts for V48A5C400BG
IC OPAMP JFET 4MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG CABLE ASSY 2POS 18AWG datasheet.pdf
M-SERIES V.35 34P ASSY KIT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V 1% BP 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG NATURAL 100' datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 1% 1W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
RES SMD 7.68M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf