Vicor Corporation V48A8E400BS
V48A8E400BS picture photo
Mfg. Part Number
V48A8E400BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V48A8E400BS.pdf
Availability of V48A8E400BS
QUANTITY
V48A8E400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A8E400BS
Internal Part NumberEIS-V48A8E400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A8E400BS
Related LinksV48A8, V48A8E400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A8E400BS Details Description
Related parts for V48A8E400BS
IC ADC 8BIT 40MSPS 20-SSOP T/R datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 40MSPS CMOS 52-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV NP0 2220 datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 52PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 2.8A 6.9 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf