Vicor Corporation V48A8M400BG
V48A8M400BG picture photo
Mfg. Part Number
V48A8M400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V48A8M400BG.pdf
Availability of V48A8M400BG
QUANTITY
V48A8M400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A8M400BG
Internal Part NumberEIS-V48A8M400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A8M400BG
Related LinksV48A8, V48A8M400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A8M400BG Details Description
Related parts for V48A8M400BG
IC REG LDO 1.8V 1A DPAK datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET HI SIDE HS 8DIP datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf