Vicor Corporation V48A8T400BF
V48A8T400BF picture photo
Mfg. Part Number
V48A8T400BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V48A8T400BF.pdf
Availability of V48A8T400BF
QUANTITY
V48A8T400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A8T400BF
Internal Part NumberEIS-V48A8T400BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A8T400BF
Related LinksV48A8, V48A8T400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A8T400BF Details Description
Related parts for V48A8T400BF
CLAMP CABLE INSULATED .437" DIA datasheet.pdf
BOX ALUMINUM BLACK 6"L X 4.19"W datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 1CHAN 2MSPS 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS SMD VERT TIN datasheet.pdf
HEADER 5POS MALE VERT 1.25MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.505" UNIV datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
STK600 ROUTINGCARD RC032SAM-94 datasheet.pdf
THERMOSTAT 110 DEG NO TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf