Vicor Corporation V48B12E250B3
V48B12E250B3 picture photo
Mfg. Part Number
V48B12E250B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V48B12E250B3.pdf
Availability of V48B12E250B3
QUANTITY
V48B12E250B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B12E250B3
Internal Part NumberEIS-V48B12E250B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B12E250B3
Related LinksV48B12, V48B12E250B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B12E250B3 Details Description
Related parts for V48B12E250B3
CONN HEADER 56POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
IGBT 1200V 40A 150W TO268 datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS VERT DUAL SMD datasheet.pdf
SSR GNR 22.5MM 480VAC datasheet.pdf
TOOL CABLE INSERTION datasheet.pdf
CONN PLUG FREEHGT 60POS .050 VRT datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 4.1NH 220MA 28 MOHM datasheet.pdf
SSD EUSB 2 10PIN 2.54MM 32GB SLC datasheet.pdf