Vicor Corporation V48B12E250BG
V48B12E250BG picture photo
Mfg. Part Number
V48B12E250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V48B12E250BG.pdf
Availability of V48B12E250BG
QUANTITY
V48B12E250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B12E250BG
Internal Part NumberEIS-V48B12E250BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B12E250BG
Related LinksV48B12, V48B12E250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B12E250BG Details Description
Related parts for V48B12E250BG
MOSFET N-CH 500V 1.1A DPAK datasheet.pdf
IC ADC 16BIT I2C PROGBL SOT23-6 datasheet.pdf
IC DIGITAL MEDIA SOC 529FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 120V 4A datasheet.pdf
FIXED IND 9UH 1.9A 82.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
DIN RAIL SLOTTED datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf