Vicor Corporation V48B15H250BG
V48B15H250BG picture photo
Mfg. Part Number
V48B15H250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V48B15H250BG.pdf
Availability of V48B15H250BG
QUANTITY
V48B15H250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B15H250BG
Internal Part NumberEIS-V48B15H250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B15H250BG
Related LinksV48B15, V48B15H250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B15H250BG Details Description
Related parts for V48B15H250BG
CONV DC-DC 48V IN 1.2V OUT 36W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 100TQFP datasheet.pdf
INDCTR PRESS TO TEST GRN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SC79-2 datasheet.pdf