Vicor Corporation V48B24H250BS
V48B24H250BS picture photo
Mfg. Part Number
V48B24H250BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V48B24H250BS.pdf
Availability of V48B24H250BS
QUANTITY
V48B24H250BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B24H250BS
Internal Part NumberEIS-V48B24H250BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B24H250BS
Related LinksV48B24, V48B24H250BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B24H250BS Details Description
Related parts for V48B24H250BS
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 20W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 8POS datasheet.pdf
BLADE SET ASSORTED W/POUCH 8PC datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
1000 TB SPR CLA 2WIRES datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 230V RED datasheet.pdf