Vicor Corporation V48B24M250BG
V48B24M250BG picture photo
Mfg. Part Number
V48B24M250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V48B24M250BG.pdf
Availability of V48B24M250BG
QUANTITY
V48B24M250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B24M250BG
Internal Part NumberEIS-V48B24M250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B24M250BG
Related LinksV48B24, V48B24M250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B24M250BG Details Description
Related parts for V48B24M250BG
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.2A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-24 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf