Vicor Corporation V48B24M250BL2
V48B24M250BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B24M250BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V48B24M250BL2.pdf
Availability of V48B24M250BL2
QUANTITY
V48B24M250BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B24M250BL2
Internal Part NumberEIS-V48B24M250BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B24M250BL2
Related LinksV48B24, V48B24M250BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B24M250BL2 Details Description
Related parts for V48B24M250BL2
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
OSC XO 320.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 3MM datasheet.pdf
RES 9.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf