Vicor Corporation V48B24M250BN
V48B24M250BN picture photo
Mfg. Part Number
V48B24M250BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V48B24M250BN.pdf
Availability of V48B24M250BN
QUANTITY
V48B24M250BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B24M250BN
Internal Part NumberEIS-V48B24M250BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B24M250BN
Related LinksV48B24, V48B24M250BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B24M250BN Details Description
Related parts for V48B24M250BN
DIODE GEN PURP 1KV 3A DO201AD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
36 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 46POS datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 11NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf