Vicor Corporation V48B24M250BN2
V48B24M250BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B24M250BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V48B24M250BN2.pdf
Availability of V48B24M250BN2
QUANTITY
V48B24M250BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B24M250BN2
Internal Part NumberEIS-V48B24M250BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B24M250BN2
Related LinksV48B24, V48B24M250BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B24M250BN2 Details Description
Related parts for V48B24M250BN2
BOARD TERM TURRET MINI 50POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 10A AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
MALE CABLE CONNECTOR 7WAY datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V D2PAK datasheet.pdf