Vicor Corporation V48B24M250BS
V48B24M250BS picture photo
Mfg. Part Number
V48B24M250BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V48B24M250BS.pdf
Availability of V48B24M250BS
QUANTITY
V48B24M250BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B24M250BS
Internal Part NumberEIS-V48B24M250BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B24M250BS
Related LinksV48B24, V48B24M250BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B24M250BS Details Description
Related parts for V48B24M250BS
FIXED IND 18UH 140MA 3.1 OHM TH datasheet.pdf
IC DEMODULATOR COSTAS 84-PLCC datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 128SEC 28-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8-SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf