Vicor Corporation V48B24M250BS3
V48B24M250BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V48B24M250BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V48B24M250BS3.pdf
Availability of V48B24M250BS3
QUANTITY
V48B24M250BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B24M250BS3
Internal Part NumberEIS-V48B24M250BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B24M250BS3
Related LinksV48B24, V48B24M250BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B24M250BS3 Details Description
Related parts for V48B24M250BS3
MOSFET N-CH 100V 170MA SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.83KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 70W SPOT PHILIPS SLM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.12A 67 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 6P-3POS MOM datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf