Vicor Corporation V48B24T250BL2
V48B24T250BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B24T250BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V48B24T250BL2.pdf
Availability of V48B24T250BL2
QUANTITY
V48B24T250BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B24T250BL2
Internal Part NumberEIS-V48B24T250BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B24T250BL2
Related LinksV48B24, V48B24T250BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B24T250BL2 Details Description
Related parts for V48B24T250BL2
CONN EDGECARD 110PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 208PQFP datasheet.pdf
BUZZER 16-28VAC 75-85DB PNL MNT datasheet.pdf
IMCV-FIBERLINX-II, TX/FX-MM1300- datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf