Vicor Corporation V48B28C250BF
V48B28C250BF picture photo
Mfg. Part Number
V48B28C250BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V48B28C250BF.pdf
Availability of V48B28C250BF
QUANTITY
V48B28C250BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B28C250BF
Internal Part NumberEIS-V48B28C250BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B28C250BF
Related LinksV48B28, V48B28C250BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B28C250BF Details Description
Related parts for V48B28C250BF
IC DIFF RF/IF AMP LOWDIST 10MSOP datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 0.3A SC706 datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT RA PIN datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 130POS .050 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER GREEN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
LED IND RED 12V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf