Vicor Corporation V48B28H250BG2
V48B28H250BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B28H250BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V48B28H250BG2.pdf
Availability of V48B28H250BG2
QUANTITY
V48B28H250BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B28H250BG2
Internal Part NumberEIS-V48B28H250BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B28H250BG2
Related LinksV48B28, V48B28H250BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B28H250BG2 Details Description
Related parts for V48B28H250BG2
BOARD EVALUATION LP3906SQ-JXXI datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PSE 30SNAF-RIRTGN24-IV-L datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 400V 30A TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 25POS datasheet.pdf
FUSE 200A 1000V 1XL PV datasheet.pdf
2700UF 50V 22.23X41.28 85C AXI datasheet.pdf